#11: "State of Flux"   Betyg: @@@@   Stardate: 48658.2   F.A: 10 April '95

Directed by Robert Scheerer
Story by Paul Robert Coyle
Teleplay by Chris Abbott

Guest cast:
Martha Hackett as Seska
Josh Clark as Carey
Anthony DeLongis as Jal Culluh

Nu börjar det bli dags att samla ihop frukter och grönsaker. Men medan dom är därnere hittar Paris ett mystiskt sensor utslag, som dom senare visuellt konfirmerar är ett Kazon skepp.
Livrädd för att Kazons hatar dom sedan incidenten vid the Caretaker beordrar Janeway alla att återvända till skeppet. När dom skall göra det hittar inte Chakotay Seska. Så småningom hittar han henne i en grotta, men måste slå sig ut när ett par Kazons kommer.
Efter att Voyager gett sig av plockar dom upp ett nödanrop från samma Kazon skepp och ger sig av för att undersöka. Väl där hittar dom ett skepp som helt slåtts ut, och alla i besättningen har smälts in i väggarna (och därmed döda).
Fast dom hittar en svårt skadad Kazon och en apparat som verkar ha orsakat allt, som har spår av Federationsk teknologi. Manicken kan dom inte komma åt för tillfället tack vare all strålning och kraftfällt, men den skadad Kazon beamas tillbaka.
Den överlevande Kazon har ett helt muterat blod och behöver en komplett blodtranfusion, och när Kes går genom allas medicinska filer ser han att Seska aldrig lämnat ett blodprov, något hon ursäktar med att hon haft en sjukdom som barn och aldrig kan donera blod.
Medan dom diskuterar olika teorier hur dom skall få tillbaks manicken som orsakat allt närmar sig ett par Kazon skepp, och det pressat naturligtvis Janeway.
Så Seska tar sakerna i sina egna händer och beamar över till skeppet för att försöka hämta manicken snabbare, men skadas rejält under sitt försök.
Efter att Tuvok gått igenom alla kommunikations loggar hittar han spår av att någon i Engineering använt en konsol för att skicka hemliga meddelanden till Kazon sekten under en test körning därnere. Lt. Carey var den som skulle ha suttit vid konsolen under tillfället, men eftersom allting är kaotiskt där nere under en test körning och alla kutar vilt omkring bevisar det ingenting.
När Kazon snubbarna väl kommer dit begär dom att få träffa sin skadade kamrat, fast dom dödar honom istället, bara för att försäkra hans tystnad.
Doctorn har även hittat något mysko i Seskas blod. Hon saknar Bajoranska gener, och har Cardassianska istället. När Chakotay frågar henne om det berättar hon om en barnsjukdom som smittat hennes blod, och en benmärgs transplantation med en Cardassiansk kvinna räddade hennes liv.
Så dom har två misstänkta, Carey och Seska. Efter att dom lyckats hämta manicken finner dom att Kazons försökte sätta ihop en mat replikator med material som bara kunde kommit från Voyager.
Så Tuvok och Chakotay gillrar en fälla som tvingar den skyldiga att avslöja sig själv. Och det sker så. Seska försöker skylla allt på indicierna, men infångad i ett hörn brinner hon och motiverar det hon gjort med att Janeway och hela Star Fleet sättet aldrig kommer få dom hem, om dom skall komma hem måste dom skaffa sig allierade. Och Kazons sekten var villig att hjälpa dom i utbyte för replikator teknologi.
Men hon är helt avslöjad som en Cardassiansk spion, omopererad som Bajoran för att infiltrera Chakotays Maquis grupp, och för att rädda sig själv beamar hon över till Kazon skeppet, och Voyager drar vidare utan henne.

Kontinuitet:
Både Seska, Culluh och deras lilla rövarband kommer tillbaka ett antal gånger för att jävlas med Janeway och Chakotay.
Voyagers unika 'bio-neural circuitry' hörs av i det lilla techno snacket, Carey kommer tillbaka och händelserna i "Parallax" omnämns oxå, "dermal regenerator" återkommer en gång till, Neelix favorit krydda 'leola root' har sin debut här ("Basics", "Prototype" och "The Chute". "Polaron" är ännu ett återkommande ämne (DS9:"Apocalypse Rising", DS9:"Jem'Hadar", VOY:"Non Sequitur", VOY:"The Swarm", VOY:"Future's End" och DS9:"Darkness and the Light") och ämnet 'pyrocyte' var med i TNG:"The Price".
Tricket att omoperar en Cardassiansk agent till Bajoran för att infiltrera Bajoranska motståndsrörelsen och nu Maquis härstämmar från DS9:"Second Skin".

47-er:
"Bio bed"en som Seska ligger på har en display. Längst upp i hörnet står det "Analysis 03-4733". Det kan stå "03-1733", skärpan är ganska dålig på min kopia. Något som har skarpare version?

Trivia:
Detta avsnitt skrevs för två syften. Dels för att få in lite vanlig hederlig politisk motsättningar som vi känner igen sen TNG och DS9, men även för att dom tyckte att Chakotay började lida av "Riker's disease", dvs en första officer som bara sitter bredvid kaptenen.
Från början frågesattes lämpligheten att ha med twisten att få Seska som Cardassian, men det behövdes någon mer anledning att misstänka Seska, och i efterhand öppnade ju det en hel del möjligheter i framtida avsnitt.

Citat:
"Never judge a fruit by it's skin."
- Trade axiom
(misstänkt likt "köpa grisen i säcken")

Chakotay tests a vegetable and spits it out: "You expect us to eat this !?"
Neelix: "This is the reason I brought you here, Commander. There is no better source of vitamins and minerals in the quadrant than in this... this ugly little root."
Chakotay: "I'd find the second best source acceptable if it tasted a little better."
Neelix: "You humans aren't used to roughing it, are you?"

Janeway: "How could they possibly have Federation tehcnology?"
Tuvok: "There are only three alternatives [..]:
1) It's not Federation technology at all, but something similar.
2) Another Federation starship may have been brought to the Deltra Quadrant prior to our arrival [..]
3) Someone on this ship has covertly given technology to the Kazon"
Janeway: "Computer, hold turbo-lift. I don't like number three at all, Tuvok! [..] Why would anyone on this ship betray us? We're all in this together?!"

"I'm really easy to get along with... most of the time. But I don't like bullies. And I don't like threats. And I dont like you."
- Janeway

"You were working for [Janeway], Seska was working for [the Cardassians]... was anyone on that ship working for me?"
- Chakotay

"If you ever need a sponsor in a gin tournament, let me know."
- Chakotay to Tuvok

"We'll deal with Seska another day."
- Janeway

Tuvok: "I'm at all times honest, Commander."
Chakotay: "That's not exactly true. You lied to me when you passed yourself off as a Maquis to get on my crew."
Tuvok: "I was honest to my own convictions within the defined parameters of my mission."